Łupież tłusty

Łupież tłusty może być konsekwencją nieleczenia łupieżu suchego. Jest trudniejszy do zdiagnozowania i leczenia gdyż często mylony jest z ŁZS.
Zdjęcie skóry głowy pod mikroskopem z zaawansowanym łupieżem tłustym:
lupiez-tlustyŁupież tłusty jest bardzo niebezpieczny dla naszej czupryny. Nadmiernie wydzielany łój nadbudowuje się na naszym skalpie i zatyka ujścia mieszków włosowych przez co nie następuje wymiana gazowa i „zatkane” mieszki nie mogą „oddychać”, nie czerpią dobrych rzeczy z wcierek i masek po czym zmniejszają się, obumierają i wypadają(tak w skrócie).

Złuszczona żółta łuska przylega do skóry, może być bolesna a rozdrapana zamienia się w strup, skóra głowy swędzi a włosy przetłuszczają się bardzo szybko. W naprawdę skrajnych wypadkach nieleczony łupież tłusty może doprowadzić do wyłysienia całkowitego.

Można spróbować pozbyć się go domowymi sposobami ja jednak polecam Wam wizytę u specjalisty (dermatologa, trychologa), ponieważ ważne jest aby dobrać odpowiednią kurację i powiedziec jak pielęgnować taką głowę na której Pityrosporum ovale szaleją.

Pomocne będą na pewno szampony z ketokonazolem, piroktolaniną, pirotynianem cynku, siarczanem selenu, kwasem salicynowym który to doskonale złuszcza naskórek, a warstwa łoju staje się cieńsza dzięki czemu substancje lecznicze wchłaniają się lepiej.

Nie można zapomnieć o peelingu głowy. Jednak takowy wykonujemy gdy już pozbędziemy się łupieżu. Jeśli mamy niewrażliwy skalp można zastosować peeling z płatków owsianych, a dla wrażliwców polecam peelingi enzymatyczne trychologiczne.

Jeśli szampony nie pomagają koniecznie konieczna może okazać się wizyta u lekarza,który prawdopodobnie przepisze wcierkę z kwasem lub lekkim sterydem, które pomagają ściągać łuskę. Następnie lekarz zaleci mycie zapobiegawczo szamponem przeciwłupieżowym przez jakiś czas.