Łupież suchy

Za powstawanie łupieżu suchego odpowiada grzyb Pityrosporum ovale, oraz źle dobrane kosmetyki.
Gdy na naszej głowie zostaje zaburzona przepuszczalność bariery naskórkowej pobudza się namnażanie keranocytów i powstaje sucha łuska. Sam łupież suchy nie wpływa na wypadanie włosów, jednak nieleczony może przekształcić się w łupież tłusty, a tu już pewne jest że kosmyki zaczną wypadać.

Latem rzadziej cierpimy na tą przypadłość ponieważ promienie UV działają przeciwzapalnie, natomiast jesienią i zimą pod grubymi czapkami grzyby rozwijają się bardziej.

Wiele osób cierpi na tą chorobę, jednak walka z nim jest stosunkowo łatwa, ale wymaga systematyczności.
Podstawowym orężem do walki z tym ustrojstwem jest szampon, pierwsze na co powinnyście zwrócić uwagę to zapach i opakowanie im ładniejszy zapach i opakowanie tym gorzej dla produktu, bo najprawdopodobniej napakowany jest chemią i nie zadziała dobrze.

Dobry szampon przeciwłupieżowy powinien zawierać w składzie: cynk, selen, siarkę, kwas salicynowy, smołę(dość kontrowersyjny składnik), ze składników aktywnych najlepsze są ketokonazol, pirytonian cynku, pirokton olaminy, cyklopiroksolamina, dziegdzieć, olejki eteryczne (geraniowy, rozmarynowy, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego, komforowy).

Jeżeli nie chcemy używać aptecznych szamponów możemy posiłkować się domowymi sposobami.

Liść laurowy dobrze wspomaga walkę z łupieżem, dwie łyżki zalewamy 200ml wody i odstawiamy do wystygnięcia po czym nakładamy na umytą i osuszoną głowę jak maskę, a po 30min zmywamy. Kurację należy stosować dość długo, ale pierwsze pozytywne efekty widać już po kilku dniach.

Płukanka rozmarynowa: działa bakterio i grzybobójczo, łyżkę ziół zalewamy wrzątkiem (ok. 200ml) gdy napar ostygnie aplikujemy go na skórę głowy.

Ocet jabłkowy: dwie łyżki octu na szklankę wody, mieszamy i tym moczymy naszą czuprynę.

Olejek z drzewa herbacianego: jego uzycie wymaga od nas więcej zachodu niż ww ziół i octu, 7 kropel mieszamy z łyżką oliwy, wcieramy w skórę głowy i trzymamy min. 30 min, ale można dłużej.

Czasem łupież powstaje w wyniku zmian hormonalnych i wtedy żadne apteczne preparaty nie pomogą dopóki nie wyleczymy choroby, więc jeśli szampony i domowe sposoby nie działają idźcie do lekarza.